FC BOTOSANI - DINAMO BUCURESTI

*FC Botoșani obține o victorie crucială in lupta pentru supraviețuire*

Pe 23 aprilie 2024, stadionul Municipal din Botoșani a găzduit un meci epic între FC Botoșani și Dinamo București, care a captivat fanii de fotbal cu o bătălie plină de suspans și intensitate. Botoșani a început în forță, demonstrând determinarea lor de a evita retrogradarea. Într-un moment tensionat, o centrare precisă în careu a lui Lopez a dus la un autogol dat de Gabriel de Moura, aducând echipa gazdă în avantaj. Cu toate acestea, Dinamoviștii nu au renunțat și au reușit să egaleze, în ciuda pierderii unui jucător din cauza unei faultări agresive. Repriza a doua a fost dominată de presiunea ofensivă a echipei gazdă, care a căutat cu înverșunare victoria. În minutul 91, eroismul a apărut în persoana lui Mailat, care a înscris golul decisiv, aducând bucurie și alinare fanilor lui FC Botoșani. Meciul s-a încheiat cu scorul de 2-1 în favoarea echipei gazdă, consolidând speranțele lor de a rămâne în prima ligă și oferind o victorie memorabilă în fața suporterilor lor înfocați.

Fotografi: ALIN CHIRILA / MARIUS VLAD (foto-reporter.ro)